2016

STARGATE 
GALACTIC INTERNATIONAL
SCI-FI FANTASY AND HORROR FILM FESTIVAL

FILMS EVENT SCHEDULE

AUGUST 27 - AUGUST 28,2016


Feature Films are Listed in RED Only

August 27, 2016 

Films Start at 9:30 am until 11:45 pm

 SMILE by Joan Martinez

Secret Letter by Marvin Yuell

Fenrik the Troll by Fenrik the Troll

AFTERLIFE by Dahoon Chung

Space People by Adam Griswold

Mission Backup Earth by Alexander Pfander

Galactic Galaxy by Anthony Ferraro

Transport by J. Hanna

Cassandra by Guy-Roger Duvert

"Milo to the Moon" by Nicola Fabb

Mittens of Star Command by Matt Bissett-Johnson

1:00 pm

I was a teenage Super Hero Sidekick by J. Hanna

Green Lake by Derek Frey

Hi Neighbor by Chad Halvorsen

Game of Role by Carlos Flores

Seeing Red by Adam Thomas

(Little) Red Riding Hood by Daniel JENNY

SPACE : 2099 by Dejovn Hanass

Reconnect by Tracey Wilson

Cantata in C Major by Ronnie Cramer

Star Voyage : 2020 by Pacus Volitz

Sanctioned by Harry Ayiotis

3010: The Righteous Path by Isabel Stanfield

Welcome to Forever by Maria Lorenzana

The Lost Galaxy by  Peter Villet

They will All Die In Space by Javier Chillon

Symptoms by Omar Moujaes

PURSUIT by James Aponte

Phoenix by Florian Frerichs

Darker by Alex Torres

Populace by Dan Horrigan

Delica-m: Pretty in the Dark by Herman Wang

The Spell Tutor by Herman Wang

Artificial by Luis Espinosa

5:00 pm

CAMP Nowhere by David Daze

Chronicles of the Source by Sebastian Chauvel

Paradox by Paul Erskine

Stranger at the Pentagon by Craig Campobasso

Missing One Player by Lei Lei

THE BOY by Nayanapradeep Ratnayake

Soul Breaker by Judson Vaughan

re-Start by Olga Osorio

Sleepwalkers by Ryan Lightbourn

Total Awesome Viking Power by Morten Forland

A Shadow of Dara by Kirill Proskura

Kirk v Picard by John Riddell

Maskoun by Sharif Abdunnur

Shadowhunters: DevilSpeak by Monique Dupree

M-Theory by TL Westgate

The Urge 2- It Lies Within by Christopher Angus

Dark Specter by Bruce Nachsin

Crawfordville unit S-71 by David Daze

Lucid by Kim Sonderholm

Operation Pegasus by Erik Axelsson

DEATHWORLD : 2120 by Andrew H. Miller

Blood Ruins: The Vampires Legacy by David Daze

Legacy by Josh Mawer

YO SOY PEDRO by INCONSTANT Jordan

Reversal by Michael Lippert

Blood of Tribades by Sophia Cacciola & Michael J. Epstein

Easter Sunday by Jason Delgado

LEGEND OF THE DARK RIDER by Titus Paar

The Eve by Yuri Missoni

Holy Hell by Ryan LaPlante

Mr. Denton by Ivan Villamel

The Girl with the Tear in her Eye by Mark Williams

Displaced by Gray Hodgkinson

Pyramids Hostel by Thierry Lledo

Counter Clockwise by George Moise

Awakenings by Bhargav Saikia

Space the Final Reartier by Charlz Williams

Jat Jatlin by Rajiv Ranjan


 August 28, 2016 

Films Start at 9:30 am until 4:45 pm

Fire Ripples by Mark Roeder

The Town Where Nobody Lives by Al Topich

Spammer by John Iwasz

Replika by Luc Walpoth

Subversive by Joseph Villapaz

Capsule by Paul Forrest

"The Duet" by Nicola Fabbi

Death After Pancakes by Sofia Garza-Barba

Sleepwalkers by Ryan Lightbourn

Time by Kenneth McKinney

Don't mess with the Sharkies by Richard Rabelbauer

The Golden Plates by Tara-Nicole Azarian

The Dark Tapes by Michael McQuown

(13.1-9+19+13) Vol.01 by Akari Mazda

Operation Pegasus by Erik Axelsson

Counter Clockwise by George Moise

 AWARDS BANQUET STARTS at 7:00 pm